Hlavní arrow Soutěže arrow Disciplíny a pravidla

Šermířské disciplíny - zbraně a pravidla

Napsal: KarelAdmin
01.06.2008

Ve sportovním šermu existují tři různé disciplíny, které se liší pravidly, používanou zbraní a výstrojí. Rovněž soutěže v šermu jsou organizovány pro tyto tři různé disciplíny samostatně. Jedná se o šerm fleretem, kordem a šavlí.

V našem oddíle se věnujeme především šermu fleretem a kordem, šermu šavlí (zatím) jen omezeně.

Pro registraci zásahů se ve všech třech disciplínách používá elektrických přístrojů - zásahových aparátů, které světelnou a zvukovou signalizací vyhodnocují zásahy šermířů. Tyto přístroje jsou pomocí vodičů spojeny se zbraněmi a elektrickou výstrojí (speciálním oblečením) šermířů.

Šermíři se pohybují v prostoru vymezeném na podlaze uzemněným obdélníkem o šířce 1.5-2m a délce 14m (zv. planš), pokud některý z nich při ústupu překročí jeho konec (poslední metr), odbrží trestný zásah.

Porušení pravidel jsou podobně jako v ostatních sportech trestána podle závažnosti a opakování žlutou kartou (výstraha), červenou (trestný zásah) nebo v nejhorších případech černou (vyloučení).

Fleret (fr. fleuret, angl. foil, něm. Florett)

Konvenční šermířská disciplína. Konvenčnost spočívá v tom, že se při rozhodování o platnosti zásahu používá pravidlo zvané "právo útoku". Koncepce práva útoku je poměrně složitá, ale ve stručnosti znamená, že pokud dojde k současnému zásahu obou šermířů (během 0.4s), může získat bod pouze jeden z nich - ten který má právo útoku. Právo útoku získává šermíř tím, že jako první zahájí útok. Pokud však svůj útok přeruší, nebo jeho protivník útok úspěšně odvrátí (např. krytem), přechází právo útoku na něj.

Jako zbraň se používá fleret - lehká sportovní zbraň s pružnou čepelí čtvercového průřezu a menším krytem ruky (číškou). Fleret se používá pouze jako bodná zbraň. Na hrotu čepele je opatřen "aretem" - elektrickým spínačem, který stisknutím registruje zásah.

fleret

Šermíři oblékají na dres ještě "elektrickou vestu", což je vesta bez rukávů vyrobená z elektricky vodivého materiálu. Tato vesta zároveň vymezuje "platný povrch", neboli povrch těla jehož zasažení soupeřovou čepelí znamená platný bod (s některými výjimkami s ohledem na pravidlo práva útoku). Platným povrchem těla ve fleretu je pouze trup. Zásah ostatního povrchu těla je neplatný a není ohodnocen ziskem bodu.

Kord (épée, epée, Degen)

Kord je disciplína, která má simulovat skutečný souboj neomezený žádnými konvencemi. Pravidlo práva útoku se zde nepoužívá, bod získává ten, kdo zasáhne jako první. Při současném zásahu obou šermířů (během 1/20s) získají bod oba (dubl). Platným povrchem je zde celé tělo včetně hlavy, paží a nohou.

V této disciplíně se používá kord - těžší sportovní zbraň s méně pružnou čepelí přibližně trojúhelníkového průřezu a větším, excentricky montovaným krytem ruky (číškou). Také kord se používá jako čistě bodná zbraň opatřená na hrotu aretem.

kord

Jelikož platným povrchem je celé tělo šermíře (od masky po palec u nohy), nepoužívají se v této disciplíně žádné elektricky vodivé součásti oblečení.

Šavle (sabre, sabre, Säbel)

Jedná se opět o konvenční disciplínu používající koncepci práva útoku jako ve fleretu.

Používaná zbraň je šavle - sportovní zbraň s plochou čepelí a mohutným krytem ruky sahajícím až na konec rukojeti. Šavle se používá jako bodná i sečná zbraň. Na hrotu čepele není opatřena elektrickým spínačem - aretem. Zásahu lze dosáhnout nejenom dotykem hrotem čepele ale i "ostřím" případně rubem čepele.

šavle

Platným povrchem je trup, paže a hlava. Z toho důvodu oblékají šavlisté na dres speciální elektrickou vestu včetně rukávů a také speciální elektricky vodivou masku vodivě spojenou s vestou (masky používané pro fleret mají od r.2009 vodivou část límce a pro kord nejsou elektricky vodivé).

Kompletní český překlad Pravidel najdete na stránkách Českého šermířského svazu.

Poslední úprava: 01.03.2013
< Předchozí

Kalendář soutěží

Po Út St Čt So Ne
čec čec čec čec čec 01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 zář zář zář zář zář zář
Nejbližší akce:

Žádné nadcházející akce.

Přihlášení

RSS

RSS Feed
RSS 0.91
RSS 1.0
RSS 2.0
ATOM 0.3
OPML