Hlavní arrow Historie oddílu

Šerm a šermíři v Sokole Vršovice

Napsal: KarelAdmin
01.01.2008

Historii oddílu sepsal předseda oddílu a hlavní trenér Miroslav Doležel.

znak Sokola šermíři

Šerm a šermíři v Sokole Vršovice

Šermířské umění mělo v Praze své četné příznivce a znalce už v dobách, kdy o jeho sportovní podobě nemohl mít nikdo ani zdání. Šermířské školy bychom tu našli již v 16. století, kdy byli jejich mistři ještě příslušníky váženého cechu pražských nožířů, první kluby – převážně důstojnické nebo univerzitní – od století osmnáctého. Šerm pokládal za prospěšné a ušlechtilé tělesné cvičení i dr. Tyrš, a i když jeho dobře míněný pokus o zavedení českého šermířského názvosloví neuspěl, nic to nezměnilo na jeho náklonnosti k šermu, především k šermu šavlí. Na přelomu století se pak stal šerm i jedním z prvních, “zakládajících” sportů olympijských – byl to ten nejšťastnější začátek pro jeho dokonalou proměnu z bojového umění na sportovní odvětví…

sokolovnaVe vršovickém Sokole se první šermíři objevili v roce 1926 a se začátky zdejšího šermířského oddílu se nejčastěji spojují jména Podhrázský, Vála nebo Prušák. Šerm je ovšem sport sálový a vlastní šermírnu tehdy vršovický Sokol neměl. Kroužek tedy našel útočiště nejprve v tělocvičně bývalé měšťanské školy v Kodaňské, a pak v provizorní dřevěné stavbě, řečené “Hnízdo”, postavené u letního sokolského cvičiště. Šermíři tam měli podmínky vpravdě spartánské – v létě v zimě téměř bez vytápění, a voda… nu, pouze studená. Když tedy v roce 1933 přesídlili do své první skutečné šermírny v budově nové vršovické sokolovny, mohli konečně začít trénovat v podmínkách, které rozhodně nebyly v té době v Praze obvyklé.

Vedle kvalitního zázemí je ovšem pro sportovní úspěch potřeba mít i nadané žáky a dobré trenéry. Dá se říci, že šermířům Sokola Vršovice nic z toho nechybělo. V Praze působili v té době známí šermířští mistři – Ital Di Rosa, Francouz Goffignon, pánové Sokolowski, Kamenický, Pavelka… Kratší nebo delší dobu měli vršovičtí šermíři možnost učit se téměř u všech těchto mužů slavných jmen, s činností Sokola však se spojují nejvíce diplomovaní mistři šermu Albín Richter, Raymund Pelíšek a od roku 1932 pracuje ve vršovickém Sokole i tehdejší reprezentant František Kříž, předtím dlouholetý člen ČŠK Riegel. Rozumělo se samo sebou, že zkušení šermíři budou v oddíle pomáhat a radit svým mladším a méně zkušeným následovníkům. Někdy po roce 1934 najdeme v seznamu vršovických šermířů poprvé jméno, které mnozí z nás ještě dobře znají a dovedou k němu přiřadit i tvář – Rudolf Kratochvíl. Než se z mladého a nadaného reprezentanta ČOS stane ten vlídný a trpělivý učitel, jak si ho mnozí pamatujeme, projde šerm v Sokole Vršovice ještě mnohými proměnami a čekají ho chvíle slavné i zlé.

nášivka Praha 13Zřejmě největším úspěchem bylo v roce 1938 vítězství Marie Šedivé na mistrovství světa ve slovenských Piešťanech. V jediné zbrani, kterou tehdy ženy šermovaly – ve fleretu – zvítězila bez jediné porážky. Předtím byla v letech 1934-37 čtyřikrát po sobě mistryní republiky, mistrem republiky v kordu byl dvakrát Rybka, Sokol Vršovice slavil úspěchy i v soutěžích družstev. Nedlouho po tomto slavném vítězství vršovických zbraní přišla okupace a zákaz působení Sokola. Vršovičtí šermíři se uchýlili do jiných pražských oddílů – přijali je v ČŠK Riegel, ve Slavii (tam odešli Marie Šedivá a Jaroslav Krůba), pánové Korbel, Bezchleba, Kyselý nebo Rudolf Kratochvíl, odešli do Rapidu Vinohrady. Už v první polovině roku 1945 se však všichni vracejí do Vršovického Sokola s nadějí, že se jim podaří navázat na slavnou předválečnou tradici. To ještě netuší, že mají před sebou pouhé dva klidné roky. Všesokolský slet v roce 1948 je posledním velkým vzepětím Sokola – následuje omezování jeho činnosti, slučování s někdejšími FDTJ, vzniká koncepce jednotné tělovýchovy a v ní není pro Sokol místo. Proto se 22 mužů, 14 žen, 14 dorostenců a 6 dorostenek znovu rozchází a šerm ve Vršovicích zaniká – tentokrát na dlouhých čtyřicet let…
Zkušenosti se však neztrácejí a vytrvá i mnohé přátelství, navázané na šermířských planších. Oddíl neměl žádné “matrikové” členy, všichni, i když na různých úrovních a různým způsobem, se účastnili tréninků i klubové práce. Dobře se proto uplatnili i jinde. Marie Krůbová-Šedivá a Jaroslav Krůba jako úspěšní trenéři dovedli několik svých žáků k titulu mistra republiky (např. Machanovou, Šimákovou, sourozence Šabartovy) a mnohé další k lásce k technickému, inteligentnímu šermu, který vyučovali. Rudolf Kratochvíl se ve TJ Spoje Praha stal tím respektovaným a vlídným “Kráťou”, který bral do ruky stejně samozřejmě fleret, kord i šavli, a jehož “školy” byly stále neuvěřitelně moderní a dynamické. Snad proto měl i ve svých osmdesáti letech stále co dát i těm nejmladším z nás. Není možné vzpomenout na tomto místě na všechny, kdo po svém odchodu ze Sokola Vršovice dokázali uchovat a předávat dál umění, píli i kamarádského ducha někdejší vršovické šermírny. Každý po svém a na svém místě se však přičinili o výchovu dalších generací pražských šermířů.


logo 1991A protože když se člověk přičiní, dějí se občas i zázraky, dočkal se nakonec “Kráťa” jako jeden z posledních poválečných členů šermířského oddílu Sokola Vršovice i jeho zmrtvýchvstání.

Bylo to v roce 1991. U znovuzrození vršovického šermu byl jeho dosavadní předseda a vedoucí trenér Miroslav Doležel. Společně s Kráťou, Markétou Bláhovou, Janem Houžvičkou a později s Martinem Chaloupkou, Dášou Novotnou Zdeňkem Cvejnem, Bronislavou Cvejnovou-Skalickou, Ivou Veselou-Benešovou a Petrem Veselým pracovali na obnově šermu v Sokole Praha Vršovice. Nebyla to snadná práce, neboť se několikrát změnila členská základna – a po každé změně bylo nutné začít znova.
V roce 1999 jsme zřídili naše webové stránky, na které nám poslouží k větší prezentaci oddílu.

logo 1999Po necelých deseti letech své existence se již oddíl může pochlubit cca 35-ti člennou členskou základnou s převahou žákovské a kadetské kategorie (tj. do věku 16 let) a stálým trenérským kádrem – od roku 1998 bohužel bez Rudolfa Kratochvíla – Kráti.
Co je na oddílu sympatické, to jsou dosahované výsledky na fleretových turnajích Českého poháru, Mistrovství České republiky a Přeborech České obce sokolské. Jak chutná turnajové vítězství a finálové umístění v turnajích Přeboru ČOS a finálové boje v turnajích Českého poháru zakusily již vycházející hvězdičky Daniela Doležalová, Marie Soukupová, Daniela Kordíková, Michal Boháč a Adam Brož.

Právě na základě takových výsledků byl v roce 1998 oddílu přiznán statut Vybraného oddílu mládeže a o rok později i dospělých.
V jubilejním roce 2000, podle výkonnosti, figuruje oddíl šermu Sokola Praha Vršovice na 15. místě v žebříčku 34 registrovaných šermířských oddílů v ČR. V tomto roce se také členové oddílu kvalifikovali – poprvé ve všech věkových kategoriích – do bojů na Mistrovství ČR.


Jenom držet palce vršovickým šermířům nestačí. Každý člen oddílu může svými výkony navázat na slavnou tradici, která šerm v Sokole Praha Vršovice provází, a tím se zapsat do novodobé historie oddílu.

Poslední úprava: 16.07.2012
< Předchozí

Kalendář soutěží

Po Út St Čt So Ne
čec čec čec čec čec 01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 zář zář zář zář zář zář
Nejbližší akce:

Žádné nadcházející akce.

Přihlášení

RSS

RSS Feed
RSS 0.91
RSS 1.0
RSS 2.0
ATOM 0.3
OPML